top of page
Tomer nofim gilad practicing meditation with a patient

מכתב פתוח לבעלי תפקידים במוסדות בריאות הנפש

שלום רב

שמי תומר נופים גלעד ,מורה בכירה לאשטנגה ויניאסה יוגה ומטפלת ביוגה תרפיה. לומדת ומתרגלת את דרך היוגה ב20 השנים האחרונות.

 

בחמש השנים האחרונות אני מנהלת מרכז תוכן להרגעה שפיתחתי על בסיס היוגה, בבית החולים הפסיכיאטרי אילנית. 

המרכז ההוליסטי באילנית נפתח בתמיכה ובאמונה של אשר דדוש מנכ"ל אילנית, בליווי נטע ברקה טולדנו, מרפא בעיסוק ומנהלת התעסוקה ובהדרכת זאביק אלישע נוימן, מטפל במוסיקה ופסיכותרפיסט פסיכואנליטי, אחראי ההדרכה באילנית.

 

מרכז תוכן זה משמש כאמצעי מקדים לקשירות, בידודים ועוד טיפולי  sos  תרופתיים ואחראי על לימוד ויישום שיטות הרגעה ואיזון למטופלים ולמטפלים.

אני מתמחה בעזרה וטיפול נפשיים בעיקר בעזרת קשיבות, נשימה, תנוחה ,ריכוז ועוד כלים שפיתחתי מעולם היוגה, המיועדים להרגעה ולהפחתת עוררות עד כדי ויתור הצורך בהגבלות מכניות וטיפול קונוונציונלי נוסף .

עיקר עבודתי הינה בקרב חולי סכיזופרניה , הפרעות התנהגות ואישיות שונות, אוטיזם ופיגור.

בנוסף, מלמדת בביתי במושב אביאל קבוצות של אשטנגה ויניאסה יוגה, מיינדפולס, מעגלי הקשבה ולימוד פילוסופיה ועוד.

 

בשנים האחרונות אנו ערים לצורך אמיתי בהרגעה הומנית מיידית, הקיים בבתי החולים הפסיכיאטרים בנוגע לצמצום האלימות והתמודדות עם התנהגות מאתגרת. יחד עם זאת, משרד הבריאות שם לו יעד לצמצם ולהפחית את השימוש בהגבלות מטופלים באמצעים פיסים כמו בידוד, קשירות, כסאות הגבלה ועוד.

 

ועדת ההיגוי לצמצום ההגבלות שהוקמה בשנת 2017 ע"י משרד הבריאות המליצה על שורה של צעדים על מנת להגיע לצמצום משמעותי בהגבלות אלה, מתוך שאיפה לבטלן ולהחליפן באמצעים הומנים להתמודדות עם התנהגויות מאתגרות אלה.

צעד משמעותי שציינה הועדה הינו הטמעת שיטות וכלים שיהוו חלופה לאמצעי ההגבלה ואשר יאפשרו טיפול מידי בהתנהגויות מאתגרות של המטופלים באופן מקצועי, בטיחותי, מכיל ולא כוחני.

 

ברצוני לשתף ולהציג בפניכם מרכז תוכן להרגעה הומנית שהוקם בבי"ח הפסיכיאטרי "אילנית" לפני חמש שנים, בדיוק למען מטרה זו. מרכז זה מתבסס על הרגעה הומנית, דרך כלים מעולם היוגה והבודהיזם ומהווה צעד מקדים לכל מקרה וסוג של התקף (פסיכוזה, חרדה, אובססיה, זעם ואימפולסיביות ועוד). 

 

מטופל הנמצא בהתקף מופנה כצעד ראשון ומיידי למרחב ההרגעה , שם מותאמים עבורו כלים הומנים של נשימה, תנוחת גוף, ויסות חושי, תרגילי הרפייה ואיזון, מגע תומך ועוד. 

 

מעבר לטיפול מיידי, המרכז מלמד גם כלי הרגעה עצמיים כללים ומותאמים אישית.

 

מרכז זה פועל בשתי שיטות ההתערבות המצויינות בחלק ג' של המסמך – התערבות מוקדמת לאיתור ונטרול מצבי מצוקה והתערבות מכילה בזמן אמת לסיוע לא כוחני, מכבד ומכיל למטופל במצב נפשי סוער. ההתערבויות נעשות על ידי מורה בכירה ליוגה אשר נמצאת בפניות מלאה לקבל כל מטופל הנמצא במצב מצוקה מיידי וברב הפעמים אף כמה מטופלים בו זמנית.

 

על פי רב מטופלים המגיעים למרכז ההרגעה אינם נדרשים להמשך טיפול הרגעתי ע"י המרפאה וחוזרים לסדר יומם. (נאספו נתונים רבים במשך השנים הניתנים להצגה לשם הוכחת בחינת יעילותו הרבה של המרכז).

 

דרך היוגה והבודהיזם (עפ"ר מיינדפולנס) מאפשרת התאמת תרגולים לכל סוגי ההפרעות והמצבים, לפי מצבו הנוכחי של האדם ע"מ להפחית בסבל והתנגדות ולאפשר נשימה והכלה של העכשויות. דגש חשוב ניתן לפורקן עומסים רגשיים דרך תקשורת מקרבת , מעגלי הקשבה ועוד שיטות תקשורת התומכות בגישור בין קונפליקטים שונים ,מבטאות את הצרכים והרגשות ומרחיבות את השפה לביטוי אי השקט.

 

במשך חמש השנים האחרונות מרכז זה העביר סדרת מפגשים הן לצוות המטפלים במרכז התעסוקה והן למטפלים וכח העזר במחלקות ונמצא בשיח יומיומי עם הצוות הישיר לגבי דרכי התנהלות מקרבת ולא פוגענית ושיחרור מעומסים רגשיים ופיסיים, הן בקרב מטופלים והן בקרב מטפלים.

אשמח להפגש עמכם ולהציג בפנייכם יותר בפירוט את אופן פעולתו של המרכז, הדרך והכלים להרגעה הומנית גם במצבים המאגרים ביותר אשר פותחו בשנים האחרונות וכמובן את השפעתו הנרחבת של מרכז הרגעה זה על המטופלים, על משפחותיהם, על שאר אנשי הצוות והמוסד ועל השיח הציבורי הכללי לגבי עזרה והרגעה הומנית – עצמית.

 

אני מאמינה כי מרכז הרגעה הומני שכזה יהווה ברכה לכל מוסד בריאותי המתאפיין במצבי מתח ודחק מוגברים והתנהגות מאתגרת - כהתערבות SOS ראשונית בהרגעה הומנית יעילה.

אשמח לעזרתכם ושיתוף הפעולה בהפצת הידע והמשך הטמעת מערך הרגעה הומני במוסדות בריאות הנפש ובכלל.

 

תומר נופים גלעד

יצירת קשר

ניתן ליצור עמי קשר דרך המייל או הנייד המופיעים כאן וגם בכל אחת מהדרכים כאן.

bottom of page